• Shiv Shastri Balboa

    Shiv Shastri Balboa

    ★★

    Starts off quite promising, the unique ideas are all present, a great lead too. Yet the execution is a mess, incredibly bland direction , advert / YouTube video level visual storytelling and some truly awful supporting performances and writing. Most of the Hindi dialogue was solid and I'd also argue for the most part the lead performances in Hindi are good, but anytime the film switches to English or has English only performances its downright painful to watch. The English…

  • A Separation

    A Separation

    ★★★★½

    Outstanding film, first half feels like your watching a ticking time bomb just waiting for something to go wrong and it’s beyond nerve wracking. Incredible writing and performances , a real powerhouse of a film

  • Haider

    Haider

    ★★★★½

    An incredible take on Hamlet, love the fact that it changes up and re-interprets some of the original text. More Shakespeare adaptations need two bumbling Salman Khan fanboys that are incompetent beyond belief.

  • The Monk and the Gun

    The Monk and the Gun

    ★★★★½

    Director Pawo Choyning Dorji's follow up to his smash hit Oscar nominated feature "Lunana: A Yak in the Classroom" is something that really took me by surprise. It's another look at Bhutanese culture, tradition and values juxtaposed with changing times and beliefs. While "Lunana" deals with one teacher hopping to break away from Bhutan and tradition in an effort to find a career in the west in the modern day.

    Whereas "Monk" is a wildly different experience, its a sprawling…

  • Buddy

    Buddy

    ★★★½

    Really liked this! Quite simple but effective , really appreciated it’s cinematography and good character work. Sure the story is a little predictable but the above mentioned points are strong enough for me to ignore that

  • Black Conflux

    Black Conflux

    ★★★

    Really strong central performances, pretty great visuals but wasn't cohesive enough / gripping enough. Also quite uneven in some of its presentation and surreal moments.

  • Paris, Texas

    Paris, Texas

    ★★★★

    There is nothing I can say about this that hasn't already been said. Great film, stunning visuals , glacial and melancholic. That being said my god this was a real frustrating experience in the cinema. For some reason the audio was a tad bit echoey but thats fine, I ignored that fairly quickly but what I couldn't ignore was the two people next to me laughing and yapping for the majority of the run time. And when they weren't yapping…

  • Election

    Election

    ★★★½

    Didn’t fully hit me the way it was hoping it would but there is no denying just how incredible of a director Johnnie To is. Genuinely one of the most dynamic filmmakers ever. Even though after the first half ,the script didn’t fully work for me at points , and some of the plotting got a bit convoluted Johnnie To’s technical ability makes for an incredibly compelling watch. Tricky film to rate but really really really well made

  • Sócrates

    Sócrates

    ★★★

    Well acted but apart from that nothing really to note

  • Bomb City

    Bomb City

    ★★★★★

    There is a very palpable sense of anger that radiates from Jameson Brooks' incredible debut feature based on the true story of punk rocker Brian Deneke. All throughout the tight 95 minuet running time this anger can be felt, slowly building and building until it becomes a suffocating force. The filmmaking especially for a debut is just incredible , the film effortlessly ebs and flows into moments that just become pure atmosphere and mood illustrating this building anguish. The score…

  • Monster

    Monster

    ★★★½

    While I really admire a lot about Koreda's most recent work , I don't think it quite landed for me. I found the film to be really engaging and I was never at any points bored but at the same time something felt missing from the film for it to really have its oomph. It's particularly frustrating because all the parts are present for a great film but perhaps the product isn't as great as its parts. I found the…

  • Hurry Om Hurry

    Hurry Om Hurry

    ★★★

    good film but very frustrating, somehow both modern and dated