cineunlimited has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Batman

Batman

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hero

Hero

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ben 10 Generator Rex Heroes United

Ben 10 Generator Rex Heroes United

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Super Ex-Girlfriend

My Super Ex-Girlfriend

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Reign of the Supermen

Reign of the Supermen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Death of Superman

The Death of Superman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry