CinSwirl has logged 196 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Infidel

The Infidel

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

2003
×
Edit this entry  
23
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
09
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★½
Edit this entry  
07
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
02
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★
Edit this entry  
27
Veronica

Veronica

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
Edit this entry  
24
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
15
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
Edit this entry  
10
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Falling

The Falling

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
07
The Falls

The Falls

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Demonic

Demonic

2015
×
Edit this entry  
05
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry