CinSwirl has logged 89 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

2019
×
★½
Edit this entry  
12
Black Pond

Black Pond

2018
×
Edit this entry  
08
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★
Edit this entry  
08
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
Edit this entry  
02
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
Edit this entry  
02
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
Edit this entry  
02
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
Edit this entry  
02
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
Edit this entry  
02
Janine

Janine

1990
×
Edit this entry  
31
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
Edit this entry  
22
White Noise

White Noise

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Excision

Excision

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★
Edit this entry  
22
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
Edit this entry  
14
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
10
Thale

Thale

2012
×
★½
Edit this entry  
10
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Legend

Legend

1985
×
★★½
Edit this entry  
02
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2019
×
Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lavender

Lavender

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry