Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
23
North Terminal

North Terminal

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Edit this entry  
17
One-Tenth of a Millimeter Apart

One-Tenth of a Millimeter Apart

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Six Days

Six Days

2002
×
Edit this entry  
17
@In the Mood for Love

@In the Mood for Love

2001
×
Edit this entry  
17
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nest

The Nest

2013
×
Edit this entry  
15
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
Edit this entry  
15
Camera

Camera

2000
×
Edit this entry  
15
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★½
Edit this entry  
15
The Italian Machine

The Italian Machine

1976
×
Edit this entry  
15
Secret Weapons

Secret Weapons

1972
×
Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★
Edit this entry  
14
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★½
Edit this entry  
14
From the Drain

From the Drain

1967
×
Edit this entry  
14
Transfer

Transfer

1966
×
Edit this entry  
14
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider

Spider

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Edit this entry  
10
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Paranoids

The Paranoids

2008
×
★★★★★
Edit this entry