• Paris, Texas

    Paris, Texas

    ★★★★★

    Today June 20 is Fathers Day. is also the day in which i dreamt with my dad after a long time. Last time he became a dragon and killed tons and tons of aliens (insane, isn't it?). I forgot what day it is because i planned to study but it seems that my brain didn't forget 'cause why else would i have a dream with him, right? so i decided to rewatch this film that has a huge importance in…

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    It's my birthday today, and one of the gifts that i received was the Criterion blu-ray of this film, which is basically my second favorite film of all time. I mean... What is there to say that hasn't been said? This is a majestic portrayal of loneliness, shyness, quirkiness, and love in every way possible and i find Barry as such a excellently written and relatable character (I'm sure I'm not alone with that last statement). I love how simple…

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    "If only I could meet someone new. I guess my chances of that happening are somewhat diminished, seeing that I'm incapable of making eye contact with a woman I don't know."

    And then, when Clementine starts talking to him on the train, Joel was completely capable of making eye contact with her. Such a great detail (one of the trillions that there are).

  • Ammonite

    Ammonite

    ★★½

    Francis Lee really liked Portrait of a lady on fire, huh?
    Meh, this was just an empty, dull and seriously uninteresting film. Despite having two incredible leads performances that doesn't save their characters from having no chemistry whatsoever. The technical aspects are fine, i guess, and sure, it representation of women in society on this period of time and loneliness and blah bla blah aren't bad, but why watching this when you have POALOF?
    I sadly haven't seen God's Own Country but I'm gonna do that as soon as i can.

  • Mank

    Mank

    ★★★★½

    What a marvelous piece of filmmaking. What i loved the most was the fact that it didn't just focused on the writing and the story behind, but also in the politics of the 1930's. It makes the film certaintly more rich on themes and just more interesting to follow. The technical aspects are just OUTSTANDING. Fincher's directing is out of this world man, and i'm so happy that he's back (who isn't?). Erik Messerschmidt's cinematography is really good. I love…

  • Mum, Mum, Mum

    Mum, Mum, Mum

    ★★★★½

    Si dijiese que no lloré durante gran parte del filme, estaría mintiendo. Bien dirigida, con bella fotografía, buen montaje, preciosa banda sonora y excelentes actuaciones por parte de prácticamente todo el elenco. Lo que más destaco son los flashbacks de Erin; me encanta que parezcan estar filmados con celuloide y que parecieran no estar en un buen estado (capaz si fue filmado en celuloide y estoy quedando como un salame).
    Es una película claramente muy íntima y hecha desde el corazón, y al final ese es el cine más hermoso de todos, ¿no?

  • The Last Matinee

    The Last Matinee

    ★★★★

    Tremendísimo tributo al slasher y a los giallos (el asesino tiene guantes negros y uno de los posters que hay en el cine es de Opera de Argento, o sea c'mon!). Está genialmente dirigida; la fotografía es preciosa; el montaje, banda sonora y diseño de sonido son espectaculares y tiene unos efectos prácticos de la san putísima hostia.
    Las muertes son, en su mayoría, dignas de doscientos aplausos (en la que el asesino le atraviesa las cabezas a los pibes…

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★

    I don't really want to say anything bad about this film 'cause Anya Taylor-Joy is in it, and she's like, the prettiest girl in the planet, but yeah.
    Very cliche, weirdly edited (is it just me or they actually re-used footage of Logan? When, you know, the main character [don't remember the name] had this flashes of kids in the hospital?) And man, the characters? The only one i cares about was Anya's (I'm such a simp) and she isn't…

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ★½

    Sandler falls off 4 times and farts just ONCE. Such a disappointment.

  • Braindead

    Braindead

    ★★★★½

    This is a great film about maternal overprotection.

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    I haven't do a review since 3 weeks (i don't really like my reviews, really) but i just wanted to say that this is my favorite movie of all time and I love everything about it (the directing, the cinematography, the editing, the pacing, the characters, the acting, the soundtrack, the costume desing, the special effects and especially Charlie's writing) and it changed me SO MUCH that i can't stop crying. That's it.

  • Project Power

    Project Power

    ★½

    I like when a movie with fast pacing and lots of action feels so lazy and boring.