Sort by

Ryan has logged 166 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Why Man Creates

Why Man Creates

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Free Soul

A Free Soul

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boys Town

Boys Town

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Fang

White Fang

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
To the Shores of Iwo Jima

To the Shores of Iwo Jima

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Blabbermouth!

Mr. Blabbermouth!

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Everybody's War

It's Everybody's War

1942
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Swedes in America

Swedes in America

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nails

Nails

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Czechoslovakia 1968

Czechoslovakia 1968

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
89 mm from Europe

89 mm from Europe

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass

Glass

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grain That Built a Hemisphere

The Grain That Built a Hemisphere

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Family Tree

Family Tree

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
23 Degrees, 5 Minutes

23 Degrees, 5 Minutes

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Heart Stop Beating

Heart Stop Beating

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Always A Fire

Always A Fire

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Minions: Home Makeover

Minions: Home Makeover

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Peter Ibbetson

Peter Ibbetson

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amazing Grace

Amazing Grace

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Motherland

Motherland

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Departure

The Departure

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Reward

The Reward

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Conventional

Conventional

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Singapore Sue

Singapore Sue

1932
×
Read the review Edit this entry