RSS feed for C.J. Johnson
  • The Lovers

    The Lovers

    ★★★½

    A very slight story but Jeanne Moreau lifts it to something greater.

  • The Death of Stalin

    The Death of Stalin

    ★★★★

    Iannucci's "In the Loop" is one of my Top 5 comedies and his style works perfectly in this VERY dark historical movie.

  • Tell Them Who You Are

    Tell Them Who You Are

    ★★★★

    Not only a great documentary about the legendary cinematographer but also a surprisingly moving father-son story.

  • Paper Lion

    Paper Lion

    ★★

    Alan Alda, Lauren Hutton and 60s nostalgia are the only positives in what should've been a great movie(it was ruined by horrid direction).

  • The Old Man & the Gun

    The Old Man & the Gun

    ★★★½

    Considering the subject matter, I was surprised that this felt like a wholesome family movie with interesting 16mm cinematography.

  • A Paris Education

    A Paris Education

    ★★★½

    Wow, I never knew Nikolai Fraiture was a French film student before joining The Strokes.

  • Persona

    Persona

    ★★★★★

    Has to be seen to be believed.

  • Woman in the Dunes

    Woman in the Dunes

    ★★★★

    I don't have the words to describe how unique this film is.

  • The Earrings of Madame de...

    The Earrings of Madame de...

    ★★★★★

    Masterful camera movement.

  • Celine and Julie Go Boating

    Celine and Julie Go Boating

    ★★★★★

    One of the most impressive films ever made.

  • The Girl Under the Waves

    The Girl Under the Waves

    ★★★

    Jonathan Ames gives a great improvised performance.

  • Wildlife

    Wildlife

    ★★★

    THIS should've been called "mother!" and Aronofsky's movie should've been called "Wildlife" instead.