Sort by

Charlotte has logged 24 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
This Means War

This Means War

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amy

Amy

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
While We're Young

While We're Young

2014
×
Read the review Edit this entry