CJ has logged 73 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Danton

Danton

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baby Blood

Baby Blood

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Cry Wolf

Never Cry Wolf

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beehive

The Beehive

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Boys

Bad Boys

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Junior

Junior

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
Allied

Allied

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where the Green Ants Dream

Where the Green Ants Dream

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Utu

Utu

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Teachers

Teachers

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lonely Guy

The Lonely Guy

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Natural

The Natural

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry