• Horse Feathers

    ★★

  • I Was Born, But...

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • Grand Hotel

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★½

  • À Nous la Liberté

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • La Chienne

    ★★★

  • The Champ

    ★★★½

  • Monkey Business

    ★★

  • M

    ★★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★★½

  • Le Million

    ★★★

  • Tabu

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • Cimarron

    ★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Little Caesar

    ★★½

  • Enthusiasm

    ★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★½

  • The Big Trail

    ★★★★

  • Animal Crackers

  • The Big House

    ★★★

  • Hell's Angels

    ★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • The Divorcee

    ★★★★

  • Earth

    ★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★

  • City Girl

    ★★★½

  • People on Sunday

    ★★★

  • Anna Christie

    ★★★

  • Under the Roofs of Paris

    ★★★½

  • The Love Parade

    ★★½

  • Applause

    ★★★

  • Diary of a Lost Girl

    ★★★½

  • Hallelujah

    ★★★★

  • Blackmail

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • In Old Arizona

    ★★★

  • Storm Over Asia

    ★★★½

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★★

  • The Docks of New York

    ★★★

  • The Wind

    ★★★

  • The Cameraman

    ★★★★

  • Lonesome

    ★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★½

  • Spies

    ★★★½

  • The Crowd

    ★★★½

  • The Last Command

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★★

  • The Jazz Singer

    ★★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Unknown

    ★★★★

  • Napoleon

    ★★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • The Kid Brother

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Faust

    ★★★★★

  • Ben-Hur: A Tale of the Christ

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Big Parade

    ★★★★