• Seven Chances

    ★★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • Greed

    ★★★★★

  • The Navigator

    ★★★★

  • Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★★

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★

  • The Smiling Madame Beudet

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★½

  • Häxan

    ★★★★

  • Nanook of the North

    ★★★★½

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Foolish Wives

    ★★★

  • Orphans of the Storm

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★★

  • The Golem

    ★★★★

  • Ben Hur

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★★

  • Alien Collection

    ★★★★½

  • The Dark Knight Trilogy

    ★★★★

  • Harry Potter Collection

    ★★★★

  • Toy Story Collection

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★