Sort by

Christopher Kline has logged 79 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
30
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Read prior review Edit this entry  
29
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
22
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
School Daze

School Daze

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry