claira curtis has logged 53 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grudge

The Grudge

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La llorona

La llorona

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Possum

Possum

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Roommate

The Roommate

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hostel

Hostel

2005
×
Read the review Edit this entry  
08
Teeth

Teeth

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witches

The Witches

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry