Sort by

kat has logged 211 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Purl

Purl

2018
×
Edit this entry  
12
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
George Lucas in Love

George Lucas in Love

1999
×
Edit this entry  
23
Recycled

Recycled

2013
×
Edit this entry  
23
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
18
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Tungijuq

Tungijuq

2009
×
Edit this entry  
16
Fish Traps

Fish Traps

1993
×
Edit this entry