claireolive14 has logged 105 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
50/50

50/50

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry