🎬Laine has logged 22 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Self/less

Self/less

2015
×
★★
Edit this entry  
26
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Congress

The Congress

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★
Edit this entry  
20
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Missing

The Missing

2003
×
★★½
Edit this entry  
08
True Story

True Story

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Pledge

The Pledge

2001
×
★½
Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Special Forces

Special Forces

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flypaper

Flypaper

2011
×
★½
Edit this entry  
02
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
An American Haunting

An American Haunting

2005
×
★½
Edit this entry  
01
The Grudge 2

The Grudge 2

2006
×
Edit this entry