Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
Edit this entry  
19
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
Edit this entry  
12
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Priest and the Girl

The Priest and the Girl

1966
×
Edit this entry  
07
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rio Babilônia

Rio Babilônia

1982
×
Edit this entry  
05
Marty

Marty

1955
×
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
An Expensive Visit

An Expensive Visit

1915
×
Edit this entry  
29
Angel

Angel

1937
×
Read the review Edit this entry  
28
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
Edit this entry  
25
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
Edit this entry  
22
The Prophet of Hunger

The Prophet of Hunger

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
Edit this entry  
16
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
11
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
07
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
Read the review Edit this entry  
04
Insensate

Insensate

2021
×
Edit this entry  
03
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
Read the review Edit this entry  
02
The Navigator

The Navigator

1924
×
Read the review Edit this entry  
01
Children of Divorce

Children of Divorce

1927
×
Read the review Edit this entry  
31
Never Fear

Never Fear

1950
×
Read the review Edit this entry  
31
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
27
It

It

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Best Friend

Best Friend

2018
×
Edit this entry  
26
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Neighbors

Neighbors

1920
×
Edit this entry  
25
Loki

Loki

2021
×
Edit this entry  
19
Teodorico, o Imperador do Sertão

Teodorico, o Imperador do Sertão

1978
×
Edit this entry  
18
La Strada

La Strada

1954
×
Read the review Edit this entry  
16
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Canon

Canon

1964
×
Edit this entry  
15
The Reflecting Pool

The Reflecting Pool

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
O Último Dia de Lampião

O Último Dia de Lampião

1975
×
Edit this entry  
11
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
Edit this entry  
10
Black Peter

Black Peter

1964
×
Edit this entry  
06
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
03
For the Ones to Come

For the Ones to Come

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
Edit this entry