Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Elemental

Elemental

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Land Shark

Land Shark

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
Edit this entry  
30
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★
Edit this entry  
29
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★
Edit this entry  
18
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry