• The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

    last night me and my friends chose characters as a lotr drinking game.

    i was drinking for gimli 
    - every time he says dwarf or elf
    - every time he talks about using his axe
    - every time he is used for comic relief 

    extended editions too. rough night.

  • The Conjuring 2

    The Conjuring 2

    ★★★★½

    damn it, janet!

  • The Conjuring 2

    The Conjuring 2

    ★★★★½

    what better way to spend my 21st than the hangover/the conjuring double feature

  • First Blood

    First Blood

    ★★★½

    home alone for adult men

  • Anima

    Anima

    Opening scene is literally the opening scene of Fleabag S1 E2

  • Land Shark

    Land Shark

    ★½

    Camp Motion Pictures is my new fav production company

  • Nymphomaniac: Vol. II

    Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★

    pseudo intellectual and exploitative but both feel intentional ? such an unusual and unforgettable watch, for better or worse

  • Meg 2: The Trench

    Meg 2: The Trench

    ★★★

    MY MCU (meg cinematic universe)

  • Big Fish

    Big Fish

    ★★★★½

    how dare tim burton make something as beautiful and charming as this, then never make anything like it again

  • Rye Lane

    Rye Lane

    ★★★★½

    romcom of the decade, actually

  • No Hard Feelings

    No Hard Feelings

    ★★★★

    j law 🤝 physical comedy

  • Insidious: The Red Door

    Insidious: The Red Door

    ★★

    here’s johnny!