Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

2022
×
Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Austenland

Austenland

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fire Island

Fire Island

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Old Dogs

Old Dogs

2009
×
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Read the review Edit this entry  
31
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
Edit this entry  
24
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Edit this entry  
20
X

X

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry