Sort by

Clarisse has logged 216 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
My Mom is a Character

My Mom is a Character

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Again

You Again

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hercules

Hercules

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Summer '03

Summer '03

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Despite the Falling Snow

Despite the Falling Snow

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry