Sort by

Josh has logged 52 entries for films during November 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Twelve O'Clock High

Twelve O'Clock High

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Darling Companion

Darling Companion

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hick

Hick

2011
×
½
Edit this entry  
22
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cheerful Weather for the Wedding

Cheerful Weather for the Wedding

2012
×
★★
Edit this entry  
20
The Invisible War

The Invisible War

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Return

Return

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Declaration of War

Declaration of War

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Butter

Butter

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
360

360

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
10
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry