Highest rated films

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Aladdin

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★★★

  • High Society

    ★★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★★

  • Calamity Jane

    ★★★★★

  • Libeled Lady

    ★★★★★

  • Carefree

    ★★★★★

  • Jewel Robbery

    ★★★★★

  • A Free Soul

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 208 Films watched
  • 17.3 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Gentlemen Prefer Blondes

Apr 11

Most Watched

Bachelor Mother

twice

The Long Night

twice

Calamity Jane

twice

Last Film

Snow White and the Seven Dwarfs

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Romance
105 films
Comedy
96 films
Drama
90 films
Music
39 films
Adventure
27 films
Family
25 films
Crime
20 films
Fantasy
20 films
Animation
18 films
Thriller
17 films
USA
200 films
UK
10 films
Japan
4 films
Canada
3 films
Italy
1 film
France
1 film
China
1 film
English
207 films
French
18 films
Spanish
14 films
Italian
10 films
German
8 films
Japanese
2 films
Arabic
2 films
Nepali
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Samantha’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Plan 9 from Outer Space
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Two in a Crowd

Films Samantha watched in 2019

  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • A Star Is Born
  • Rocky
  • A Yank in the R.A.F.
  • Having Wonderful Time
  • We're in the Money
  • The Shop Around the Corner
  • Frosty the Snowman
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • Bachelor Mother
  • Susan Slept Here
  • The Man Who Came to Dinner
  • White Christmas
  • The Bishop's Wife
  • Holiday Affair
  • Mickey's Christmas Carol
  • A Night at the Movies: Merry Christmas!
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Going My Way
  • Carefree
  • BUtterfield 8
  • Bundle of Joy
  • Blonde Crazy
  • It Happened on Fifth Avenue
  • Within Our Gates
  • The Holly and the Ivy
  • Meet Me in St. Louis
  • Christmas in July
  • Pluto's Christmas Tree
  • Holiday Inn
  • Miracle on 34th Street
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Christmas in Connecticut
  • It's Love I'm After
  • Alice in Wonderland
  • Young Man with a Horn
  • The Fox and the Hound
  • Oliver & Company
  • Melody Time
  • Down Argentine Way
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Lady and the Tramp
  • Lady and the Tramp
  • To Catch a Thief
  • Brigham Young
  • That Wonderful Urge
  • Thin Ice
  • The Young in Heart
  • The Affairs of Dobie Gillis
  • The Bellboy
  • Cinderfella
  • Ivanhoe
  • Rebecca
  • The Unsinkable Molly Brown
  • Libeled Lady
  • If You Could Only Cook
  • Joker
  • The King of Comedy
  • The Hard Way
  • Freaks
  • Gypsy
  • The Girl from Missouri
  • Rafter Romance
  • Beauty and the Boss
  • Union Depot
  • Jewel Robbery
  • The Little Mermaid
  • Lilies of the Field
  • Cinderella
  • The Wrecking Crew
  • It Chapter Two
  • A Patch of Blue
  • The Slender Thread
  • Love Is News
  • Lawrence of Arabia
  • Sweet Charity
  • A Damsel in Distress
  • Stepping Out
  • Dead End
  • Week-End at the Waldorf
  • The More the Merrier
  • Sullivan's Travels
  • Primrose Path
  • Fun in Acapulco
  • A Tree Grows in Brooklyn
  • A Summer Place
  • The Passionate Plumber
  • Paris When It Sizzles
  • Charade
  • The Palm Beach Story
  • Mr. Peabody and the Mermaid
  • Cry 'Havoc'
  • They Drive by Night
  • Dark Passage
  • Fort Vengeance
  • Texas Carnival
  • The Barefoot Contessa
  • Pandora and the Flying Dutchman
  • The Killers
  • Ava Gardner, the Gipsy of Hollywood
  • Bhowani Junction
  • Knights of the Round Table
  • Mogambo
  • Ride, Vaquero!
  • Show Boat
  • The Great Sinner
  • The Bribe
  • Anatomy of a Murder
  • The Long Night
  • 12 Angry Men
  • Stormy Weather
  • That Uncertain Feeling
  • I Met Him in Paris
  • Susannah of the Mounties
  • The Wild One
  • The Uninvited
  • The Wrong Man
  • The Long Night
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Five Came Back
  • The Women
  • In Name Only
  • Sex and the Single Girl
  • Valley of the Dolls
  • The Lion King
  • Glory
  • Two in a Crowd
  • Gunman's Walk
  • White Zombie
  • Spider-Man: Far from Home
  • Dead Men Walk
  • The Romance of Rosy Ridge
  • Laura
  • Plan 9 from Outer Space
  • Yesterday
  • Captain Blood
  • The Girl Most Likely
  • House of Wax
  • Frenchman's Creek
  • Toy Story 4
  • Ralph Breaks the Internet
  • Athena
  • Shadow on the Wall
  • Hit the Deck
  • Footsteps in the Dark
  • Night Nurse
  • The Divorcee
  • Two Weeks with Love
  • Rocketman
  • On Moonlight Bay
  • Tea for Two
  • My Dream Is Yours
  • Romance on the High Seas
  • Ikiru
  • A Date with Judy
  • Three Daring Daughters
  • The Return of Doctor X
  • Raiders of the Lost Ark
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Two Guys from Texas
  • Mr. Deeds Goes to Town
  • Aladdin
  • Platinum Blonde
  • Dead Reckoning
  • Stagecoach
  • Devil's Playground
  • The Divorce of Lady X
  • Pride and Prejudice
  • That Hamilton Woman
  • The Glass Bottom Boat
  • Dinner at Eight
  • Klondike Fury
  • Calamity Jane
  • Pillow Talk
  • Mystery of the Wax Museum
  • The Wedding March
  • Johnny Guitar
  • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds
  • Across the Universe
  • Nightmare Alley
  • The Time, The Place and The Girl
  • Bachelor Mother
  • Two Arabian Knights
  • The Mississippi Gambler
  • Marie Antoinette
  • A Free Soul
  • The Apartment
  • The Black Swan
  • Avengers: Endgame
  • Kismet
  • Second Honeymoon
  • Tom, Dick and Harry
  • April in Paris
  • Calamity Jane
  • Woman on the Run
  • The Dolly Sisters
  • Mad Love
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • A Raisin in the Sun
  • Tarzan and His Mate
  • When Worlds Collide
  • Winchester '73
  • Sunrise: A Song of Two Humans

See all 208

World Map

Highly rated films Samantha is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more