Highest rated films

  • Onward

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • Gilda

    ★★★★★

  • Funny Girl

    ★★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★★

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★★

  • Jewel Robbery

    ★★★★★

  • Smilin' Through

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Robin Hood

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 142 Films watched
  • 14.2 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Smilin' Through

Jan 3

Most Watched

Jewel Robbery

3 times

Laura

twice

Last Film

Fail Safe

Oct 20

Genres, Countries & Languages

Drama
76 films
Romance
63 films
Comedy
56 films
Music
21 films
Crime
19 films
Thriller
15 films
Mystery
14 films
Adventure
13 films
Western
10 films
Fantasy
8 films
USA
134 films
UK
6 films
France
3 films
Italy
2 films
China
1 film
English
139 films
French
17 films
German
9 films
Italian
7 films
Spanish
4 films
Russian
2 films
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Serbian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 157

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Samantha’s most liked review

When Ladies Meet

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

This movie is brilliant. The script is so modern and this is just about the closest we’ll get to a pre-code viewed through a feminist lens. The entire fireplace scene between Ann Harding and Myrna Loy in which they talk about Mary’s book and how they only care about women’s…

More reviews

Samantha’s most liked list

Discovering Reginald Gardiner

My current ranking of all of Reginald Gardiner's performances that I have seen. Please note that this is a ranking of Gardiner’s performances in each film in particular, not a ranking of the films themselves. This does not include films that I don't recall his performance in that I need…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Apartment
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Coquette
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Nightcrawler
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Brides Are Like That

Films Samantha watched in 2020

  • Fail Safe
  • Jewel Robbery
  • History Is Made at Night
  • Dracula
  • Bells Are Ringing
  • Remember the Night
  • Cat People
  • Written on the Wind
  • Rebecca
  • Where the Sidewalk Ends
  • Queen of Outer Space
  • Beyond a Reasonable Doubt
  • All That Heaven Allows
  • A Connecticut Yankee in King Arthur's Court
  • It Happened One Night
  • It's a Wonderful World
  • The Secret Fury
  • Westward Passage
  • A Scandal in Paris
  • Rachel and the Stranger
  • Mystery of the Wax Museum
  • Lawyer Man
  • The Key
  • Mulan
  • Madame Du Barry
  • I Live for Love
  • Sun Valley Serenade
  • Thin Ice
  • We're in the Money
  • Laura
  • Jewel Robbery
  • You Only Live Once
  • The Renegade Ranger
  • Madame X
  • More Than a Miracle
  • Anna Lucasta
  • Once Upon a Honeymoon
  • A Fine Pair
  • The Golden Blade
  • Gambling Lady
  • Something of Value
  • The Mad Miss Manton
  • Annie Oakley
  • Gilda
  • Funny Girl
  • Gone with the Wind
  • Star of Midnight
  • Nightmare Alley
  • Nightcrawler
  • Castle on the Hudson
  • Dodsworth
  • Destry Rides Again
  • A Star Is Born
  • The Song of Bernadette
  • In a Lonely Place
  • Once to Every Woman
  • The Silver Cord
  • Bed of Roses
  • Love in the Afternoon
  • Casablanca
  • My Man Godfrey
  • Winchester '73
  • The Girl Downstairs
  • Jewel Robbery
  • Madam Satan
  • Personal Maid's Secret
  • Dinner at Eight
  • Private Lives
  • Born To Love
  • Victor/Victoria
  • Elevator to the Gallows
  • The Body Disappears
  • The Major and the Minor
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • I Wake Up Screaming
  • River of No Return
  • The Lost Patrol
  • Thank Your Lucky Stars
  • I Love Melvin
  • Leslie Howard: The Man Who Gave a Damn
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Sweet Rosie O'Grady
  • Onward
  • Siren of the Tropics
  • Abandon Ship
  • Lolita
  • The Bad and the Beautiful
  • Along the Great Divide
  • The Story of Temple Drake
  • Red-Headed Woman
  • Bombshell
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • Laura
  • The Naked Spur
  • Captains of the Clouds
  • Cabaret
  • Fun and Fancy Free
  • When Ladies Meet
  • Raffles
  • The Richest Girl in the World
  • The Apartment
  • Magnificent Obsession
  • Swing Time
  • Naughty Marietta
  • The Merry Widow
  • The Sin of Madelon Claudet
  • Romeo and Juliet
  • Madame Curie
  • Always in My Heart
  • Back Street
  • The Princess and the Pirate
  • All This, and Heaven Too
  • Danger Signal
  • Ace in the Hole
  • Boys' Night Out
  • Born to Dance
  • The Hasty Heart
  • Too Young to Kiss
  • Come Live with Me
  • Brides Are Like That
  • Not with My Wife, You Don't!
  • Doctor, You've Got to Be Kidding!
  • North by Northwest
  • Montana Moon
  • A Face in the Crowd
  • Washington Story
  • The Sword in the Stone
  • Bumping Into Broadway
  • I Do
  • Young Mr. Jazz
  • Lonesome Luke, Messenger
  • The Perils of Pauline
  • An American in Paris
  • Coquette
  • Robin Hood
  • Dial M for Murder
  • The V.I.P.s
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • The Big Night
  • Scandal: The Trial of Mary Astor
  • Millie
  • Smilin' Through

World Map

Highly rated films Samantha is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • My Brother Jordan
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more