Sort by

cullen has logged 802 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fan

The Fan

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Top Five

Top Five

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gigi

Gigi

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dig

The Dig

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Worlds

Worlds

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matwix

The Matwix

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
France

France

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Me You Madness

Me You Madness

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Introduction

Introduction

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry