Soheil has logged 495 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
20
Richard III

Richard III

1955
×
Edit this entry  
20
Henry V

Henry V

1944
×
Edit this entry  
20
Hamlet

Hamlet

1948
×
Edit this entry  
20
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
Edit this entry  
20
Orpheus

Orpheus

1950
×
Edit this entry  
20
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Silence and Cry

Silence and Cry

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
10
La Sfida

La Sfida

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Careless Crime

Careless Crime

2020
×
Edit this entry  
07
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tranquility in the Presence of Others

Tranquility in the Presence of Others

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Falconet

The Falconet

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love Unto Death

Love Unto Death

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mélo

Mélo

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Boxing Gym

Boxing Gym

2010
×
Edit this entry  
25
Confessions of a Police Captain

Confessions of a Police Captain

1971
×
★★½
Edit this entry  
25
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Life of Riley

Life of Riley

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Caesar Must Die

Caesar Must Die

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
21
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
Edit this entry  
20
Roma

Roma

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
½
Edit this entry  
18
Breezy

Breezy

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
Edit this entry  
17
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Edit this entry  
16
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Empyrium: Into the Pantheon

Empyrium: Into the Pantheon

2013
×
Edit this entry  
15
Dimmu Borgir: [2012] Live at Wacken Open Air

Dimmu Borgir: [2012] Live at Wacken Open Air

2012
×
Edit this entry  
15
Leonard Cohen: Live in London

Leonard Cohen: Live in London

2008
×
Edit this entry  
15
Joan Baez: How Sweet the Sound

Joan Baez: How Sweet the Sound

2009
×
Edit this entry  
15
Lucky Luciano

Lucky Luciano

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Green Room

The Green Room

1978
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
Edit this entry  
12
The Tenth Symphony

The Tenth Symphony

1918
×
★★★½
Edit this entry  
11
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lady and the Duke

The Lady and the Duke

2001
×
★★★★★
Edit this entry