Soheil has logged 64 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
Edit this entry  
31
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
Edit this entry  
30
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Edit this entry  
30
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
Edit this entry  
30
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tokyo Days

Tokyo Days

1988
×
Edit this entry  
28
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Late Mathias Pascal

The Late Mathias Pascal

1925
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beggars of Life

Beggars of Life

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
Edit this entry  
26
The Getaway

The Getaway

1972
×
Edit this entry  
25
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Edit this entry  
25
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★
Edit this entry  
25
The Case of the Grinning Cat

The Case of the Grinning Cat

2004
×
Edit this entry  
25
If I Had Four Dromedaries

If I Had Four Dromedaries

1966
×
Edit this entry  
25
Poison

Poison

1951
×
★★★
Edit this entry  
24
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
Edit this entry  
24
The Silent One

The Silent One

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
Edit this entry  
23
Under the Roofs of Paris

Under the Roofs of Paris

1930
×
Edit this entry  
23
Wild River

Wild River

1960
×
Edit this entry  
22
Beauties of the Night

Beauties of the Night

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
21
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
21
North to Alaska

North to Alaska

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★★
Edit this entry  
20
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
Edit this entry  
20
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★
Edit this entry  
20
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
Edit this entry  
19
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
Edit this entry  
19
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Edit this entry  
18
Saraband

Saraband

2003
×
Edit this entry  
18
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
17
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Killers

The Killers

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
14
Behold a Pale Horse

Behold a Pale Horse

1964
×
Edit this entry