Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persuasion

Persuasion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man From Toronto

The Man From Toronto

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry