Sort by

Claudia has logged 54 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Space Dogs 2

Space Dogs 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stick It

Stick It

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry