Claudia has logged 47 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spear

Spear

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
War Dogs

War Dogs

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★
Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chappie

Chappie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★½
Edit this entry  
17
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lazer Team

Lazer Team

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry