• Emma.

    Emma.

    ★★★

    Okay but this was super wholesome? There’s something extremely comforting but still exhilarating about a classic Jane Austen inspired movie- you know exactly who the love interest is but you’re still fully invested in all the character growth. 

    I don’t know if it’s just me but I feel like filmmakers have also gotten better at making period pieces more relatable? As in we’ve finally cracked the code for keeping the period but having fun characters who are just as human, loveable  and pathetic as modern times.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    Pros: 
    - Margot 👏🏼 Robbie 👏🏼
    - I am going to buy Harley Quinn’s entire wardrobe 
    - The POWER of women had me SHAKEN 
    - Genuinely funny and charming 
    - Having female creators at the helm shows and I love it’s unwavering female gaze
    - No fucking mention of Jared Leto 

    Phone:
    - DC clearly had to have a whinge and insert their 30 minute obligatory fight scene that added nothing to the story’s emotional core 
    - Like it really…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    Pros: 
    - Holy shit I’m gonna cum 
    - Adam Sandler seriously is a good actor when he has 0 creative control and I can’t get enough 
    - A period piece set in 2012 is a choice I respect 
    - This movie had me screaming and pulling at my face in frustration and stress induced anger for 2 hrs and 15 mins and it was GOOD
    - the Safdie bros pulled all tricks on the most tense story. It’s clever and…

  • The Nightingale

    The Nightingale

    ★★★★

    An important story to tell but I think it’s a lot to grapple with- the balance of reality and gratuitouty is intense and I’m not sure it succeeded. Regardless it was overall an incredible and important film that I think is the worth the watch if you can stomach the horrors.

  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

    Okay but can we talk about how George Clooney was an absolute ten? Imagine I'm doing that French chef kissing gesture. He was a fine boi.

    This is one of those films as well that is a great film but was absolutely a product of its time. Like, if it was made today it probably wouldn't fly as easily with its comedic blackface scene.

    I also can't believe it took me this long to get around to watching this film.

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★½

    In a world of sequel fatigue, Incredibles 2 is a breath of fresh air to the Marvel landscape. Pixar decides quite boldly to keep its sequel as contained as its first, continuing to explore the relationships and characters of a somewhat nuclear family. Despite the fun superhero-ness, this is ultimately about family values and parenthood (and gender norms in such a family). It's nice that a kid movie is ultimately for its tired parents.

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    Deadpool is a movie that really struggles with deciding what film it wants to be. Do you want to be a superhero film or an edgy film? The first half of this film is like any other Marvel work. Sad dude is sad because wife dead. It's kind of boring, considering the lack of empathy we have for these characters as a whole.

    There are some good jokes thrown in, but most fall flat. Terry Crews was absolutely underused and it is an absolute crime.

  • Breath

    Breath

    ★½

    You know that feeling when you want to support your local Australian film industry but they continue to produce uninspiring trash? That's this film. Nothing like vapid men abusing women in their journey of enlightenment.

    It's a no from me.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★½

    A Quiet Place is a really, really good film. It explores the suffocating sound of silence and as you are sucked into their world, you also becoming increasingly aware of the coughs, the bites and chews, the squeaking chairs and the breaths of everyone around you in the cinema. Their noise, otherwise not noticeable, is amplified and a crunch of popcorn is like a pin dropping.

    In the film's world, it is every second of every day. The family creates…

  • To the Bone

    To the Bone

    This was not a good film. Not only did it just lack in structure and basic scriptwriting techniques, it lacked any sense of authenticity with its characters. It drooled and fauned over anorexia, with Lily Collins problematically losing an unhealthy amount of weight to play the role. It is written about teenagers, to teenagers, from someone who has never experienced what it is to be one in this day and age.

    More troubling, Keanu Reeves (who I adore regardless of…

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★½

    Beautiful film and excellent concept. It was drawn back but its unnecessary infedility plot which took away screen time from developing the story.

  • Mudbound

    Mudbound

    ★★★★½

    First of all, it goes without saying that I am ecstatic for Rachel Morrison breaking the curse of the female cinematographer Oscar nom. While there were many films made by wonderful DPs before her that were overlooked because of their gender, her work is exceptional and deserves all the recognition it can get.

    Other than that, Mudbound is a seriously good film. And by good, I mean really shit, because its timely release is a reminder that in the 70…