Sort by

Michael has logged 28 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Zama

Zama

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Accused

The Accused

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Porto

Porto

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Edit this entry  
15
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gemini

Gemini

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry