lily has logged 364 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Omen

The Omen

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La séparation

La séparation

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Siamese Bond

The Siamese Bond

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lights Out

Lights Out

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Boat

Boat

2007
×
Edit this entry  
30
Year of the Dog

Year of the Dog

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Edit this entry  
22
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
17
Atman

Atman

1975
×
Read the review Edit this entry  
17
Female Perversions

Female Perversions

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Read the review Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ciao! Manhattan

Ciao! Manhattan

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry