lily has logged 48 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Intimate Stranger

Intimate Stranger

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman's Revenge

A Woman's Revenge

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Trial by Fire

Trial by Fire

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Date an Actress

Never Date an Actress

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rambling Rose

Rambling Rose

1991
×
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nun

The Nun

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Party

The Party

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Places

Dark Places

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry