Sort by

Joel has logged 61 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sheila Levine Is Dead and Living in New York

Sheila Levine Is Dead and Living in New York

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Isle of Fury

Isle of Fury

1936
×
Read the review Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Women's Prison

Women's Prison

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Moontide

Moontide

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
Edit this entry  
28
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Woman in Hiding

Woman in Hiding

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lust for Gold

Lust for Gold

1949
×
Read the review Edit this entry  
25
The Man I Love

The Man I Love

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saturday Fiction

Saturday Fiction

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RRR

RRR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Montana Story

Montana Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat Lightning

Heat Lightning

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kamikaze Hearts

Kamikaze Hearts

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Special Agent

Special Agent

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside

Inside

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Accused of Murder

Accused of Murder

1956
×
Read the review Edit this entry  
21
I Died a Thousand Times

I Died a Thousand Times

1955
×
Read the review Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

1954
×
Read the review Edit this entry  
14
Super-Sleuth

Super-Sleuth

1937
×
Read the review Edit this entry  
14
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annabel Takes a Tour

Annabel Takes a Tour

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Affairs of Annabel

The Affairs of Annabel

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
11
New Morals for Old

New Morals for Old

1932
×
Read the review Edit this entry  
11
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ladies They Talk About

Ladies They Talk About

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Abandoned

Abandoned

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
07
I Live My Life

I Live My Life

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manpower

Manpower

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Inferno

Inferno

1953
×
Read the review Edit this entry  
07
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
Read the review Edit this entry  
07
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Born to Be Bad

Born to Be Bad

1950
×
★½
Read the review Edit this entry