• Macbeth

    ★★★

  • Moonrise

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • They Live by Night

    ★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • The Killers

    ★★

  • The Big Sleep

    ★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • Cluny Brown

    ★★

  • I Know Where I'm Going!

    ★★★

  • Detour

    ★★★

  • Spellbound

    ★★

  • Mildred Pierce

    ★★★

  • Rome, Open City

    ★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★

  • To Have and Have Not

    ★★

  • Laura

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★

  • At Land

    ★★★

  • Le Corbeau

    ★★★★

  • Day of Wrath

    ★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★

  • Man Hunt

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • The Great Dictator

  • Foreign Correspondent

    ★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Ninotchka

    ★★

  • The Rules of the Game

    ★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★

  • The Awful Truth

    ★★★

  • You Only Live Once

    ★★★★★

  • A Day in the Country

    ★★★

  • Modern Times

  • Happiness

    ★★★

  • Land Without Bread

  • Design for Living

    ★★★★

  • Zero for Conduct

    ★★★

  • Scarface

    ★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Dishonored

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★

  • Morocco

    ★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★

  • Diary of a Lost Girl

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Film Study

    ★★

  • Return to Reason

    ★★

  • Danse macabre

    ★★★

  • The Haunted House

    ★★★

  • The Kid

  • The Immigrant

    ★★★

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★

  • A Trip to the Moon

  • The Big Swallow

    ★★

  • Cinderella

    ★★★