Sort by

ClinTarantino has logged 109 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★
Edit this entry  
28
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★★
Edit this entry  
27
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bedtime Story

Bedtime Story

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Wichita

Wichita

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Work

Work

1915
×
★★★
Edit this entry  
23
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nine

Nine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Teahouse of the August Moon

The Teahouse of the August Moon

1956
×
★★★
Edit this entry  
23
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★½
Edit this entry  
21
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Floorwalker

The Floorwalker

1916
×
★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read prior review Edit this entry  
19
Karlsson on the Roof

Karlsson on the Roof

1974
×
★★
Edit this entry  
19
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry