Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Penelope

Penelope

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Edit this entry  
25
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor

Thor

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Edit this entry  
28
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Balance

Balance

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry