cloe has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor

Thor

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Edit this entry  
28
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Balance

Balance

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Edit this entry  
31
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry