• Into the Woods

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Spinners

  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

  • Inherent Vice

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Maze Runner

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • The Giver

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • 22 Jump Street

  • Maleficent

  • Mommy

    ★★★★★

  • The Fault in Our Stars

  • The Amazing Spider-Man 2

  • The Gunfighter

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

  • Neighbors

  • The Lego Movie

  • Boyhood

  • Wish I Was Here

  • The Skeleton Twins

    ★★★

  • Obvious Child

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

  • The Wolf of Wall Street

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

  • Castello Cavalcanti

    ★★★★

  • Thor: The Dark World

    ★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Munchausen

    ★★★

  • Dallas Buyers Club

  • The Double

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Palo Alto

  • Percy Jackson: Sea of Monsters

  • We're the Millers

    ★★★½

  • The Smurfs 2

  • Despicable Me 2

  • Monsters University

  • This Is the End

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

  • Iron Man 3

    ★★★

  • Jack the Giant Slayer

  • Warm Bodies

  • The Spectacular Now

    ★★★½

  • Movie 43

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Odd Life of Timothy Green

  • Bachelorette

  • ParaNorman

  • Ruby Sparks

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★½

  • Magic Mike

  • The Amazing Spider-Man

  • Do You Like to Read?

  • Moonrise Kingdom

  • The Avengers

    ★★★★

  • Mirror Mirror

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★½

  • The Lorax

    ★★★★

  • Cousin Ben Troop Screening

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★