• There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Lars and the Real Girl

    ★★★★★

  • The Darjeeling Limited

  • Hotel Chevalier

    ★★★★

  • Juno

    ★★★★½

  • Atonement

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Hot Rod

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • Evan Almighty

  • Ocean's Thirteen

  • Shrek the Third

    ★★★

  • Blades of Glory

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Casino Royale

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

  • Click

  • Mission: Impossible III

  • Penelope

    ★★½

  • Half Nelson

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Cheaper by the Dozen 2

  • Zathura: A Space Adventure

  • Corpse Bride

    ★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

  • Sky High

    ★★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

  • Herbie Fully Loaded

  • War of the Worlds

    ½

  • Batman Begins

  • The Pacifier

  • The Squid and the Whale

    ★★★½

  • Ocean's Twelve

  • Sleepover

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

  • Spider-Man 2

  • Napoleon Dynamite

  • Shrek 2

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★½

  • 13 Going on 30

  • Hellboy

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Girl Next Door

  • Big Fish

    ★★★★½

  • The Cat in the Hat

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★★

  • Mystic River

    ★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★

  • Holes

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Spider-Man

    ★★★★

  • About a Boy

  • My Big Fat Greek Wedding

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • The Royal Tenenbaums

  • Zoolander

  • Rat Race

    ★★★★½

  • Shrek

    ★★★★★

  • Donnie Darko

  • How the Grinch Stole Christmas

  • Requiem for a Dream

  • That Moment: Magnolia Diary

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★★

  • Scary Movie

  • Mission: Impossible II

    ½

  • Erin Brockovich

    ★★★★½

  • American Psycho