• Mission: Impossible

    ★★★½

  • Fear

    ★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Hard Eight

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Bottle Rocket

    ★★★½

  • Jumanji

  • Ace Ventura: When Nature Calls

  • Empire Records

  • Se7en

    ★★★★★

  • Kids

    ★★½

  • Clueless

  • Die Hard: With a Vengeance

    ★★★½

  • The Basketball Diaries

    ★★

  • Dumb and Dumber

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Ace Ventura: Pet Detective

  • In the Name of the Father

    ★★★★

  • Mrs. Doubtfire

  • Addams Family Values

  • The Nightmare Before Christmas

  • Dazed and Confused

  • The Age of Innocence

    ★★★★

  • True Romance

  • The Wrong Trousers

    ★★★★½

  • Hocus Pocus

    ★★★★★

  • Jurassic Park

  • Bottle Rocket

    ★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Unforgiven

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Father of the Bride

  • Hook

  • The Addams Family

  • What About Bob?

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

  • Balance

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • Moonstruck

    ★★★

  • ¡Three Amigos!

  • Blue Velvet

    ★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Weird Science

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • The Outsiders

  • Gandhi

  • The Blues Brothers

  • The Shining

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★½

  • Mean Streets

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • The Magnificent Seven

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★

  • Shane

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★