• Ghostbusters

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • The Outsiders

  • Gandhi

  • The Blues Brothers

  • The Shining

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • Mean Streets

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • The Magnificent Seven

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★

  • Shane

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

  • Freaks

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★