• Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★½

    I LOVE THIS MOVIE

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★½

    - hey my spine is broken and i’m in extreme pain
    - well, have you thought about hanging from a rope and doing some push-ups??
    - uh, my fucking spine is literally protruding out of my back
    - oh don’t worry man, i’ll just stick it back in
    - NO.                                                                                         MY INVERTEBRATE IS AN OUTVERTEBRATE

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★

    HAHAH

  • Corpse Bride

    Corpse Bride

    ★★★★

    EMILY DESERVED BETTER

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i am steve rogers 🥺🥺

    uhh, like peter parker, i am not feeling too good right now.

  • Hocus Pocus

    Hocus Pocus

    ★★★★★

    my name ain’t ernie no more. it’s ice

    I C O N I C

    i can’t wait to watch this 5 more times this month

  • Hellboy II: The Golden Army

    Hellboy II: The Golden Army

    ★★★★★

    i just can’t smile without you 

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★

    rest in peace chadwick

    he was an amazing black panther. the great thing about this movie is that there are so many heroes. good story and a fun time

  • Penelope

    Penelope

    ★★½

    rich people stink!

  • Hellboy

    Hellboy

    ★★★★½

    i don’t remember a lot from my childhood but i do remember this. i loved this movie. my dad introduced it to me when i was 4 or 5. yeah it was definitely too early but who cares, i needed to be cultured. i couldn’t get enough of it. it was just so fascinating to me. i loved seeing it today as much as i did then.

  • Monsters vs Aliens

    Monsters vs Aliens

    ★★½

    the keyboard scene in the epitome of cinema

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★½

    had this on while i was making cookies :)