Sort by

chloe has logged 429 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Very Sunny Christmas

A Very Sunny Christmas

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holiday

Holiday

1938
×
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Comet

Comet

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harvey

Harvey

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry