Sort by

chloe has logged 41 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Read prior review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Orpheus

Orpheus

1950
×
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Persuasion

Persuasion

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jeff Buckley - Live in Chicago

Jeff Buckley - Live in Chicago

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
Edit this entry  
07
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jeff Buckley - Live in Chicago

Jeff Buckley - Live in Chicago

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry