Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
End of Watch

End of Watch

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry