clydethefilm has logged 78 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry