Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Interrupted Melody

Interrupted Melody

1955
×
Edit this entry  
09
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
X2

X2

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★½
Edit this entry  
07
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Titanic

Titanic

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Buried

Buried

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love with the Proper Stranger

Love with the Proper Stranger

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry